top of page

Справжня археологічна експедиція (або наш внесок у науку)

 

      «Літо-це маленьке життя»,- співається у відомій пісні. Невже з цим посперечаєшся?  Літо – час відпочинку, веселощів, позитивних емоцій. А в нас, юних археологів з Великої Бабки, членів гуртка «Археологічне краєзнавство» РЦТКЕ УМ (керівник Кабак О.Є.),  літній сезон – це ще й час нових експедицій, корисних знайомств, приємних вражень, отримання цінного досвіду.

       З  2011 року гуртківці беруть участь у справжніх наукових польових дослідженнях у складі Слобожанської  ранньосередньовічної археологічної експедиції під керівництвом працівника відділу середньовічної та давньоруської археології ІА НАНУ, викладача кафедри соціально-економічних наук ХГПА Віктора Ігоровича Квітковського. Роботи проводились на території селища салтово-маяцької культури (VIII-X ст.) за 1 км на південь від села   П΄ятницьке  Печенізького району Харківської області. Воно розташовувалось на піщаних дюнах лівого берега річки Велика Бабка площею 1×2 км. В минулі роки на селищі було досліджено декілька цікавих житлових комплексів та знайдено багато унікальних артефактів різних історичних епох.     

Археологічна знахідка
Пятницьке-1

 

       На відміну від минулих років нам пощастило не тільки копати. Ми навчилися робити зачистки розкопу до материкового шару, довелося навіть попрацювати щіточками.  Авжеж! В заповненні  виявлених житлових комплексів було знайдено безліч фрагментів керамічного посуду раннього середньовіччя. Салтівська кераміка традиційно представлена фрагментами тарного, столового і кухонного (гончарного та ліпного) посуду. Крім цього відкопано не типову для салтівської культури піч-кам'янку, матеріал з якої містить пеньківські (слов’янські) елементи  (у жерлі пічки знаходилися фрагменти глиняної жаровні для підсушування зерна, фрагмент пательні, значна кількість ліпних не салтівських вінчиків) що викликає велику наукову зацікавленість.Не обійшлося й без приємних сюрпризів. На території самого табору у сосновому ліску археологи випадково натрапили на залишки житлового комплексу бронзового періоду (XIV-XII ст. до н.е.). Відразу на місце знахідки прибули спеціалісти-«бронзовики» - кандидати історичних наук Анастасія Корхіна та Роман Кравченко. Гуртківці уважно слідкували за роботою спеціалістів, які вміло та швидко зробили декілька шурфів для визначення наукової цінності знахідки.

      Окрім наукової роботи, учасники експедиції відпочивали, насолоджувалися природою, діставали нових знань з археології під час дискусій і лекторіїв, підготовлених Віктором  Квітковським та Дмитром Юшковим. Були і пісні під гітару біля вогню, інтелектуальні й рухливі ігри, спостереження зіркового неба у телескоп та багато чого іншого. А наприкінці роботи експедиції хлопців  і дівчат, які вперше брали участь у такій справі, посвятили у археологи. Надихаючими стали для нас слова  керівника експедиції  на церемонії посвяти. «Ось і пролетіли веселі експедиційні дні 2016 року у П’ятницькому, –  сказав він урочисто. –   Відвали засипані. Знахідки запаковані. Але робота археологів на цьому не припинилася. Попереду аналіз й обробка артефактів, нариси знахідок, написання звітів. Та вже сьогодні можна стверджувати, що нами отримано значний матеріал, про який ще обов’язково буде написано в історичних працях. І ви, мої дорогі друзі,  зробили в цю справу важливий внесок.»

 

 

Семенов Віталій - староста гуртка «Археологічне краєзнавство» РЦТКЕ УМ,  Кабак О.Є. –  керівник гуртка «Археологічне краєзнавство» РЦТКЕ УМ, вчитель історії Великобабчанського НВК.

     У сезоні 2016 року Слобожанська ранньосередньовічна археологічна експедиція продовжила дослідження на багатошаровому селищі П΄ятницьке-1 із відкладеннями  зрубної, бондарихінської культур бронзового часу та салтово-маяцької і пеньковської культур епохи середньовіччя.       Роботи проводились спочатку у вже знайомому розкопі-3. Нашу команду  задіяли у розкопі-6, який заклав у 2005 році відомий археолог, доцент кафедри історіографії, джерелознавства  та археології  Михєєв Володимир Кузьмич.

     

bottom of page